Co je hluková studie?

Hluková studie je dokument, který hodnotí výpočtovou metodou prokázání splnění hygienických limitů chráněného venkovního, případně vnitřního prostoru stavby. Je to základní dokument, který je součástí projektových dokumentací . Hluková studie hodnotí různé hluky ze silniční dopravy, ze železniční dopravy, ze stacionárních zdrojů (klimatizace, tepelné čerpadla atd.), hluk z provozovny a ze stavební činnosti. Hluková studie může být provedena jak pro stávající, tak výhledový stav. Význam hlukové studie vzrostl po novele zákona č, 258/2000 Sb., v platném znění, kdy je dle § 77 požadováno doložit (u staveb určených k bydlení a staveb níže), že stavby nejsou umisťovány do území zatíženého zdrojem hluku. 

K čemu hluková studie slouží? 

Hluková studie slouží pro potřeby Krajských hygienických stanic, případně Stavebních úřadů při rozhodovacích procesech pří územních rozhodnutích a stavebních řízení u všech staveb pro bydlení (rodinné a bytové domy)      zřízení provozovny (autodílna, truhlárna atd.) instalaci venkovních lokálních jednotek produkující hluk (např. klimatizace, tepelná čerpadla) stavby pro vzdělávání, předškolní a školní výchovu, stavby pro zdravotní a sociální účely nebo funkčně podobných staveb

Hluková studie nebo akreditované měření hluku? 

Hluková studie (výpočtová metoda)  je levnější varianta než měření hluku. 

Bude stačit hluková studie nebo musí být provedeno i akreditované měření hluku ? 

Hluková studie (výpočtová metoda) je 4 x levnější varianta než měření hluku. 

Dle metodického usměrnění MZDR 32493/2016-4/OVZ ze dne 10. 5. 2016 lze prokázat, že dané území není zatíženo zdrojem nadlimitního hluku  výpočtem (hluková studie).  Výpočet musí deklarovat, že vypočtená hodnota je minimálníě o 3,0 dB nižší než hodnota  hygienického limitu hluku dle Nařízení vlády č. 272/2011 . Hodnota 3,0 dB představuje dostatečnou rezervu pro zajištění shody výpočtu a případného měření."

 Pokud limity nevyjdou v této rezervě, bude nutno učinit protihluková opatření. 

U akreditovaného měření je nejistota měření nižší (nejistota měření je cca 1,2 - 2 dB dle použité měřící techniky). Je tedy možné, že v některých případech výpočty výpočtovou metodou budou nevyhovující než měření, které by prokázalo ještě podlimitní oblast. Avšak akreditované měření je značně nákladné.

Co když hluková studie bude deklarovat nesplnění hygienických limitů ?

Limity je nutno splnit v tzv. chráněném venkovním prostoru stavby. Chráněný venkovní prostor je 2 m od fasády v prostoru oken pouze v pobytových místností.  

Pokud venkovní chráněný prostor stavby nesplňuje hygienické limity,  je zapotřebí zajistit ochranu jednou z nabízených variant:

1.  Exteriérová clona - zajištění hluku ve venkovním prostředí u zdroje vyvolaného hluku -  např. protihlukovou stěnou.

2. Interiérová ochrana -  dodržení limitů pro vnitřní chráněný prostor dostatečnou vzduchovou neprůzvučností obvodového pláště budovy a  vnějších výplní (dle ČSN 73 0532) se zajištěním náhradního větrání (v případě větrání otevřeným oknem hluk proniká dovnitř a limity pro vnitřní prostor tím nejsou dodrženy). 

A. Náhradní větrání lze zajistit oknem té samé místnosti do prostoru, kde je splněn hygienický limit pro chráněný venkovní prostor stavby (většinou protilehlá stěna od nevyhovující stěny, která je zasažena hlukem) poté je požadavek splněn a protihluková řešení není zapotřebí.

B. Pokud daná místnost jiné okno nemá a nebo v celém objektu je na všech stranách nesplněn chráněný venkovní prostor stavby, je nutno kromě splnění vzduchové neprůzvučností obvodového pláště budovy a vnějších výplní (dle ČSN 73 0532)  i náhradní větrání jiným způsobem, než okny.  Větrání lze zajistit v celém objektu např. centrální rekuperační jednotkou nebo lokálně v obytných místnostech lokálními rekuperačními jednotkami ve stěně s útlumem hluku z venku. Lokální rekuperační jednotky jsou řešeny většinou u rekonstrukcí.

Jakým programem provádíme výpočet ?

Model tvoříme zejména ve výpočtovém programu Predictor - LimA, který provádí výpočet dle metodiky vyžadovanou orgány ochrany veřejného zdraví (Krajské hygienické stanice).

Kde služby nabízíme ?

Služby nabízíme po celé ČR. 

Za jak dlouho hlukovou studi obdržím ?

Zpravidla do týdne po obdržení všech podkladů. Provádíme i expresní zhotovení do 24 hod. 

Jaké podklady pro vyhotovení studie potřebujeme ?

Souhrnnou technickou zprávu, koordinační a katastrální situaci, půdorysy objektu, řez.